Hlavní menu

Užitečné

Rubriky magazínu

Málo slov a hodně pohybu – taková bude Mime Mission od čtvrtka do soboty ve Švandově divadle.

2 minuty

Mimové a pantomima mají v Česku dlouhou tradici. I když to chvíli vypadalo, že se na herectví pomocí mimiky a gestikulace zapomnělo, není to pravda. Dokazuje to přehlídka pantomimy Mime Mission, která naplní tři dny programu Švandova divadla na pražském Smíchově.

Organizátorem “mise mim” je Radim Vizváry. Hvězda současné generace českých mimů se učil řemeslu na HAMU, studoval u známého a oblíbeného mima Borise Hybnera. Pokud vám jméno Vizváry zatím nic neříká, tak vězte, že jako jediný český mim získal divadelní Cenu Thálie a jako světově významnou osobnost už ho vede třeba oxfordská encyklopedie.

A právě Radim Vizváry se na pražské přehlídce představí hned třikrát. Hranice pantomimy a její všemožné podoby zkoumá ve všech svých představeních. V Paperboyovi přibližuje putování papírového panáčka a diváky vtáhne na scénu. V představení VIP ukáže Vizváry to nejlepší i nejhorší na slávě. A co vás čeká v pantomimické show Sólo, za kterou získal mim již výše zmíněnou Thálii, se můžete podívat v traileru níže.

Pantomima překračující hranice

Pražská Mime Mission ale ukáže taky tvorbu mimů za hranicemi. Na přehlídce jako první vystoupí německý objev světa pantomimy Jannis Eggelsmann, který v představení Dr. Till – Don’t Escape ukáže, jak je pro šíleného profesora těžké uprchnout ze své laboratoře a světa vědy.

Do Prahy taky dorazí australské duo Umbilical Brothers. Asi málokdy si v divadle můžete vychutnat představení od youtuberů z druhé strany planety. Umbilical Brothers totiž nejsou jen mimové, ale spíše komici, respektive v současnosti jedni z nejlepších na světě, jak zdůrazňuje organizátor přehlídky Radim Vizváry. „Diváci by si určitě neměli nechat ujít jejich vystoupení Nejlepší z nejhorších z nejlepších. V Evropě hrají jen zřídka a do Čech se vrací po zhruba sedmi letech.”

Všichni hosté Radima Vizváryho s ním pak ještě spojí síly na Mime Collection. Unikátní představení z deseti mimů a performerů ukáže to nejlepší ze současného nonverbálního divadla a vy tak v jednom večeru budete mít možnost vidět přechod od pantomimy přes fyzické divadlo až k novému cirkusu.

Lístky na jednotlivá představení koupíte za 120Kč, 280 Kč nebo 300 Kč.