Hlavní menu

Užitečné

Rubriky magazínu

Když se sejdou nejlepší představení v angličtině – Prague Fringe

4 minuty

Milujete divadlo, anglicky umíte obstojně, ale vyrazit na představení v angličtině se bojíte? A nebo naopak cizím jazykem nevládnete, ale chcete vidět, co se děje v divadelním světě za našimi hranicemi? Tak je pražský festival Fringe právě pro vás!

V Praze právě začal 18. ročník festivalu Prague Fringe [čtěte prág frynž]. Pokud vám název něco říká – ano, nemýlíte se. Pražský Fringe je odnoží zřejmě nejznámějšího a jednoho z největších divadelních festivalů na světě, který se každý srpen koná ve skotském Edinburghu. Každoročně se na něj sjíždí tisíce divadelníků z celého světa. A právě část z nich máte možnost vidět i v České republice.

„Pražský Fringe je jiný, než ty ostatní. Tady se necítíme ztracení v davu jiných představení,” libuje si herec Alex z anglického spolku Rendered Retina, který letos na Fringi odehraje variaci na Shakespearovu tragédii Timon Athénský. „Organizátoři a účastníci Prague Fringe mají takového komunitního ducha. Všichni se podporují a vzájemně na svá představení chodí,” dodává Alex. Výborně se mu vzpomíná na loňskou účast. „My jsme navíc loni zažili, že i naše představení hrané hodinu před půlnocí bylo vyprodané a lidé ještě postávali po stranách sálu!”

Fringe je i o zábavě mimo představení. Na své si přijdou taky děti.

Letošní Pražský Fringe nabídne 242 představení na 7 místech. Ta jsou jako vždy rozmístěna po Malé straně. Ani byste netušili, kolik krásných divadelních prostor se v historické části Prahy skrývá! Zajít můžete do známé Malostranské besedy, kde se hraje rovnou na dvou místech. Ale můžete taky objevit poetiku Muzea Alchymistů nebo sklepních prostor hotelu Golden Key.

Rozmanitost destinací pro představení je jednou z věcí, která zaujala mnoho herců přijíždějících do Prahy a třeba i Nathana, který se svou parťačkou Idou letos přiváží komedii Tropez!: „Praha je pro festival naprosto ideálním místem, protože je sama o sobě velmi inspirativní a divadelní. I přes to, že na festival jezdíme pracovat, tak nám to tak minule ani nepřišlo, jak se to celé odehrává v nádherných kulisách.”

Program Pražského Fringe zahrnuje různé žánry, ale vždy jde především o menší formáty – tedy stand-up shows, klaunérie, pohybová divadla, ale klidně i klasickou činohru, jen v takovém podání, aby se vešla na prkna menších divadel. Speciálně letošní ročník je pak nabitý představeními se zvláštním důrazem na ženskou tvorbu.

Trailer Heather and Harry

 

Nalákali jsme vás a teď si říkáte, na co tedy zajít? Záleží na vaší náladě a preferencích. Pokud si nevěříte se svou angličtinou, dívejte se v programu po značce „Easy English” (Jednoduchá Angličtina), případně Non-verbal (Nonverbální) – tyto kategorie si při hledání na webu můžete i snadno vyfiltrovat. Členka týmu připravující Pražský Fringe Andrea Michel třeba doporučuje představeníLucielle and Cecilia a dodává:  „To je zrovna easy english představení. Takže mohu vzít i svoji babičku, která se anglicky teprve učí!”

Představení Lucielle a Cecilia slibuje zábavu a příběh dvou lachtanů utíkajících z cirkusu.

Lístky jsou v předprodeji (což je varianta, kterou doporučujeme) za 170 korun. Na místě je pak seženete za 200 Kč a samozřejmostí jsou studentské nebo důchodcovské slevy. Na to, jak úspěšná představení můžete v Praze vidět, je to opravdu lidová cena. A tak si jich rovnou můžete dovolit více. „ Pokud bych měla odpovědět za sebe, Fringe není o jednotlivých představeních, ale o celkové atmosféře. Ta je nezaměnitelná. Cítíte se jako na dovolené, kolik zhlédnete představení, tolik máte zážitků, zapomínáte na starosti. A přitom jste nemuseli utratit nic za letenku.” shrnuje Andrea za organizátory Pražského Fringe.

Tak co? Překonáte se a zkusíte vyrazit na divadelní představení v angličtině?