Hlavní menu

Užitečné

Rubriky magazínu

Jak přežít divadelní prázdniny? Nejzajímavější letní divadelní akce a festivaly

7 minut

S letními měsíci přicházejí divadelní prázdniny a kamenná divadla zejí prázdnotou. To ale neznamená, že se divadlo nehraje. Naopak. Letní teploty umožňují provoz mnoha venkovních scén a divadlem ožívají i neobvyklá a romantická místa jako jsou hrady, zříceniny, ulice měst a parky. Možností je nespočet a DOTU vám přináší přehled známých a zaběhnutých festivalů i menších a ne tolik navštěvovaných divadelních dýchánků. A aby vám nic neuniklo a ve všem jste měli pěkně pořádek, všechny divadelní události jsme vám seřadily chronologicky.

ČERVENEC I SRPEN

Letní scény nejen v Praze

Pokud jde o klasiku, Letní shakespearovské slavnosti zkrátka nelze opominout. Tento festival oslavující největšího z dramatiků všech dob má své počátky už v roce 1990 a jeho vznik podnítil tehdejší prezident Václav Havel. V témže roce se odehrálo první představení. Další následovala nepravidelně  až do roku 1998. Od tohoto roku se festival koná kontinuálně každý rok. Letošní ročník hostí Královská zahrada Pražského hradu velké množství inscenací – v červenci Zimní pohádku a tragédii Hamlet, srpen je naopak doslova nabitý  komediemi – na programu jsou hry Zkrocení zlé ženy, slovenská Komédia omylov, Konec dobrý všechno spraví a Večer tříkrálový. Na druhé pražské scéně, na nádvoří HAMU, se dále hrají ještě srpnové komedie Mnoho povyku pro nic, Veselé paničky Windsorské a kouzelný Sen noci Svatojánské. Představení ovšem neprobíhají jen v Praze, ale také v Brně na hradě Špilberk, na Slezkoostravském hradě v Ostravě a v Bratislavě na Bratislavském hradě. Všechna tato místa mají tu pravou atmosféru letní divadelní noci.

Dalšími prázdninovými divadelními počiny jsou letní scény kamenných pražských divadel, které mnohdy nabízejí příležitost vidět představení, která jsou v průběhu roku hůře dostupná. Taková je přesně Letní scéna divadla Ungelt. Zatímco kamenné divadlo pojme ani ne stovku diváků, letní scéna na Novém světě na pražských Hradčanech zvládne více něž 200 návštěvníků. A tak například na srpnové reprízy inscenace Skleněný strop s Jiřím Langmajerem a Tatianou Vilhelmovou stále ještě lístky seženete, zatímco září v kamenném divadle už je zcela vyprodáno. Letní scéna je v provozu celý červenec a srpen a repertoár je velice rozmanitý, tak neváhejte, určitě nebudete litovat.

Výjimečnou letně divadelní atmosférou má i amfiteátr na Vyšehradě, který hostí Metropolitní léto hereckých osobností. Tento divadelní festival se pod taktovkou Studia DVA letos uskuteční již po šestnácté a na celý červenec a srpen má přichystaný bohatý program. Novinkou a lákadlem letošního ročníku je lovestory Starci na chmelu. Kromě Vyšehradu se hraje také na letní scéně středověké tvrze Divice nedaleko Loun a letní scéně Vítězná u Dvora Králové nad Labem.

ČERVENEC

Pouliční divadlo v Praze i Mikulově

Začátkem července divadlem ožijí ulice Mikulova. Ve dnech 5.-6. července se právě v Mikulově chystá třetí ročník Festivalu pouličního umění LaStrada. Návštěvníky čeká nejen hudba a divadlo, ale také slam poetry a workshopy výroby razítek či hraní na nejrůznější bubny a perkuse. Z divadelního programu se děti můžou těšit na několik představení Divadla pohádka a na dospělé čeká například Robo Erectus: Sugar a bič, komická pouliční pantomima pro dva roboty.

Německé uskupení Bängditos theater přijede na pražské Výstaviště v úterý 16. července s představením Johnny’s Stuntshow. Foto: Za dveřmi.

Ani Praha na sebe nenechá s pouliční divadlem dlouho čekat a tak v polovině července rozhýbe holešovické Výstaviště i ulice Starého Města pražského festival Za dveřmi. Velkou výhodou tohoto svátku pouličního divadla, nového cirkusu, klauniády a dalších menších divadelních forem je i při velice rozmanitém programu zcela volný vstup. Zdarma se tak ve dnech 15.-18. července můžete podívat na české i zahraniční soubory, na vlastní kůži zažít dobrodružnou divadelní samizdatovou bojovku v ulicích města či si vyrobit loutku. Festival Za dveřmi je veselým osvěžením pražských horkých večerů.

Moderna v pěti historických městech

Mezinárodní multižánrový festival ProART se už po šestnácté koná po celý červenec postupně v pěti historických městech – Jičíně, Plzni, Brně, Valticích a Mikulově. Nabízí mnoho uměleckých workshopů a kurzů a především pak večerní představení pro veřejnost. Klasiku zde moc nečekejte, ale pokud chcete vidět svěží představení, která v sobě skloubí nejen divadlo, ale i tanec, hudbu a improvizaci a to v krásném prostředí historických měst, určitě na ProART vyražte.

Divadelní léto v Plzni

První polovina července patří v Plzni dudákovi Švandovi. V ústřední roli uvidíte Ondřeje Rychlého. Foto: divadelnileto.cz

Na osvědčenou klasiku naopak sází Divadelní léto pod plzeňským nebem. To v průběhu celého července nabídne šest repríz slavného Rostandova Cyrana s Michalem Dlouhým v hlavní roli. Druhou inscenací letošního plzeňského léta je pak Švanda Dudák v ústřední roli s Ondřejem Rychlým. Jestli chcete klasiku, která rozhodně nezklame, představení pod plzeňským nebem jsou dobrým výběrem.

SRPEN

Nejstarší divadelní festival v Evropě

Pokud si potrpíte na tradice, rozjeďte se začátkem srpna do Hronova. Ve dnech od 2. do 10. srpna se zde uskuteční už 89. ročník festivalu Jiráskův Hronov. A opravdu se jedná o nejstarší kontinuálně trvající divadelní festival v Evropě! Jiráskův Hronov je sice přehlídkou ochotnického divadla, nicméně zde uvidíte to nejlepší, co české amatérské divadlo nabízí a věřte, že ochotnická představení mnohdy předčí i některá ta profesionální. Festival opět nabízí mnoho seminářů a rozmanitý doprovodný program.

Cirkus žije!

Druhá polovina srpna je Letná letos už po patnácté zasvěcena oslavě nového cirkusu. Festival Letní Letná, který se rok od roku rozrůstá a nabízí špičková představení v oblasti nového cirkusu má nezaměnitelnou pohodovou atmosféru a „vyblbnou“ se zde jak dospělí, tak i děti. Kromě vyhlášených mezinárodních souborů, často z Francie, Belgie či Kanady, jež jsou jedničkami na poli novocirkusových disciplín, se na Letní letnou sjíždí i nejlepší domácí soubory a performeři. Novocirkusová představení v sobě často spojují pohybové divadlo, akrobacii a někdy se zcela vymykají jakémukoliv škatulkování, zkrátka se jedná o velkou show, při které diváci často koukají s otevřenou pusou na to, co je na scéně vůbec možně předvést. Letošním lákadlem Letní Letné je například kanadský soubor Cirque Alfonse s inscenací Tabarnak, která slibuje novocirkusový muzikál vsazený do malého vesnického kostela, kde se jeho protagonisté vydají na anarchisticko-poetickou „křížovou cestu“. No nezní to lákavě? I Letní letnou doprovází bohatý doprovodný program, který nabízí pestré cirkusové i výtvarné dílny a kurzy pro děti či komornější hudební koncerty. Na Letní Letné se zkrátka nudit nebudete.

Baroko na Kuksu

Barokní inspiraci najdete na Kuksu. Z loňského ročníku festivalu Theatrum Kuks. Foto: theatrum-kuks.cz

Velmi zajímavou podívanou každoročně slibuje také multižánrový festival Theatrum Kuks, který proběhne ve dnech 21.-25. srpna v ojedinělých kulisách kukského hradu a okolí. Podtitul festivalu zní „Baroko, jak jej nečekáte“ a na programu tak samozřejmě nesmí chybět divadelní soubor Geisslers Hofcomoedianten, který se právě barokem nechává inspirovat ve svých inscenacích. Jejich představení jsou hravá, melodická a originální a dokazují, že barokní umění rozhodně není ani mrtvé, ani nudné. Festival dále přinese například představení královéhradeckého Divadla Drak anebo katedry alternativního a loutkového divadla pražšké DAMU. Samotný výlet na Kuks je zážitek, když navíc celé okolí žije divadlem, není co řešit.

Hudba a divadlo v Trutnově

V podobném termínu je naplánován i trutnovský festival Artukus, který je zaměřen spíše hudebně, přesto divadelní stage nabídne velmi kvalitní program. Těšit se můžete na Malou smrt režisérského dua SKUTR, Ticho po pěšině, které přiveze Činoherní studio Ústí nad Labem, Třetí lež od Divadla MeetFactory anebo na představení Divadla X10 s provokativním názvem Ivan Martin Jirous: Člověku nad tím rozum i čůrák zůstává stát, jež dramaticky propojuje verše Ivana Jirouse a interpretuje jeho tvorbu v kontextu šedesátých a sedmdesátých let minulého století. Máte-li rádi multižánrové festivaly a neotřelé divadlo, Trutnov čeká právě na vás.

Přestože jsme se snažili postihnout to nejdůležitější, co divadelní léto nabízí, vězte, že výčet rozhodně není úplný. Léto je doba, kdy nejen divadlem ožívají mnohá místa, která po zbytek roku zůstávají pro kulturní akce nevyužitá a slouží třeba jen k pasivním prohlídkám. Náš tip na léto tedy zní – pokud plánujete výlet třeba na nějaký hrad, zříceninu nebo jiné zajímavé místo, podívejte se, jestli se tam také náhodou nějaké představení či koncert nekoná. Můžete tak spojit několik kulturních zážitků dohromady a hlavně poznat daná místa v neobyčejné nejen divadelní atmosféře.