Hlavní menu

Užitečné

Rubriky magazínu

Jak přežít divadelní prázdniny? Druhá várka zajímavých akcí a tipů

7 minut

Věřte nebo ne, s divadelními akcemi a festivaly se letos doslova roztrhl pytel. Je jich tolik, že na to jeden článek nestačí. A protože vás to zajímá, náš přehled pokračuje.

Pod věží i na věž

Novinka na poli pražských letních scén se nachází na Žižkově. A to přímo u Žižkovské věže. Jde o letní scénu divadla Kalich, ale uvidíte tu i představení Divadla Verze, La Fabriky, Studia Bouře a dalších souborů. Oproti jiným letním scénám se představení většinou neopakují, výběr je opravdu pestrý a vybízí k opětovné návštěvě. Na programu jsou především komedie. Pokud máte rádi nepřekonatelné duo Jiří Lábus a Oldřich Kaiser, zaručeně vás pobaví komedie Petra Kolečka s názvem Žena za pultem 2, v níž výše zmíněná dvojice ztvární čtyři různé role. Zajímavé představení nabídne Divadlo Verze. Francouzská komedie Tři verze života ukáže tři různé pohledy na tentýž večírek a diváky přesvědčí o tom, jak málo stačí, aby se v životě vše odehrávalo úplně jinak. V představení uvidíte mimo jiné Lindu Rybovou a Davida Prachaře. To co Hvězdné léto pod Žižkovskou věží rozhodně splňuje je název. Inscenace jsou nabité hvězdnými herci a herečkami. Za všechny snad už jen autorská komedie Ivy Janžurové s názvem Veletoč. Iva Janžurová je nejen autorkou, ale i představitelkou jedné z postav a na jevišti ji uvidíte třeba s Evou Holubovou.  Pod Žižkovskou věží se hraje celý červenec i srpen a navíc při koupi lístku na představení dostanete padesáti procentní slevu na návštěvu observatoře ve výšce 93 metrů. Na jeden letní večer tak máte o zážitky postaráno. Takže kdo ještě nebyl na Žižkovské veži, ať tam toto léto fofrem běží.

Po osmé na Harfě

Ještě než opustíme hlavní město, podíváme se na Harfu. Tam letos už po osmé ožije letní scéna přímo na střeše obchodního centra Galerie Harfa. Na repertoáru jsou opět především komediální kusy jako příběhová komedie Víš přece, že neslyším, když teče voda s Petrem Nárožným a Václavem Vydrou, bláznivá komedie Blbec k večeři, oblíbená one man show Caveman a dokonce i její volné pokračování v ženském podání, Cavewoman. Program je ale opět velice bohatý a naplánovaný na celý červenec i srpen. Letní scéna Harfa se pyšní tím, že jde o jedinou letní pražskou scénu, kde v případě nepřízně počasí nezmoknete. Při předpovědi výraznějšího deště se totiž představení přesouvají do blízkého divadla Gong. Nebojte se proto jít na Harfu, i když předpověď není zrovna ideální, jen si v den představení na internetu zkontrolujte, kde se večer bude hrát.

Svět se točí a my s ním

Divadlo jsou prkna, co znamenají svět. A ten se točí. A když to spojíme, vyjde nám z téhle rovnice buď Český Krumlov anebo Týn nad Vltavou. Řeč je samozřejmě o otáčivých hledištích a ta jsou v České republice pouze dvě. První, to známější, se nachází na zámku v Českém Krumlově. A tak si přímo v zámecké zahradě budete moci v červenci vychutnat komedii Dekameron, balet Šípková Růženka, nebo se vydat na cestu za dinosaury v dobrodružné podívané Ztracený svět. Srpen pak přinese orientální pohádkovou operu Turandot, operu Rusalka a českou komedii Ženy Jindřicha VIII. aneb chudák král(em). Vše uvidíte v nastudování českobudějovického Jihočeského divadla.

Pokud chcete sice zažít unikátní večerní atmosféru otáčivého hlediště, ale nechce se vám do turisty polapeného Českého Krumlova, udělejte si výlet do Týna nad Vltavou. V Bedřichových sadech zde stojí druhé otáčivé hlediště a to přímo na místě bývalého hradu. Představení tu hraje Divadelní společnost Vltavan. Jde sice o amatérský soubor, ale amatér přece neznamená neumětel, ale ten, kdo něco dělá z lásky. V Týně nad Vltavou rozhodně divadlo srdcem hrají a návštěvy určitě litovat nebude. DS Vltavan hraje opět v průběhu obou prázdninových měsíců a pro tuto sezónu nazkoušel inscenace Lucerna a Rebelové. O nedělích si na své přijdou i děti, čeká na ně Asterix a Obelix a pohádkový příběh Já, padouch. Kromě domácího Vltavanu se na otáčivém hledišti představí i několik hostujících souborů.

Divadelní dobrodružství na hradě

Jezdíte-li rádi po hradech, máme tu několik tipů právě pro vás. Pro dobrodružnější povahy se nabízí hrad Zvíkov, kde se v červenci i srpnu koná Zvíkovské divadelní léto. Na večerní představení se doporučuje divákům vzít si svítilnu, protože cesta k hradu není osvětlená. A na samotné místo konání se můžete dopravit zdarma autobusem s herci přímo od divadla v Písku. To samé platí i pro zpáteční cestu. Pokud vás lákají netradiční divadelní zážitky, jeďte na Zvíkov třeba na Strašidlo Cantervillské.

Kašpar na hradě Kašperk. V představení Rozmarné léto uvidíte v jedné z hlavních rolí Jana Potměšila. Foto: Aleš Motejl

Na několika zajímavých místech se v létě bude vyskytovat i divadelní spolek Kašpar, který běžně hraje v Divadle v Celetné. Ve dnech 19. a 20. července Kašpar zastihnete na hradě Brumov s představením Jonáš a tingl-tangl a od 30. července do 3. srpna na hradě Kašperk, kde soubor odehraje svůj letní pohodový hit Rozmarné léto. Od 16. do 24. srpna pak zahrají několik představení na vodní tvrzi ve Vlksicích.

Mikulov, Brno i Slavkov

Po čtvrté připravuje letní scénu i brněnské Divadlo Bolka Polívky. Představení se budou postupně odehrávat na třech atraktivních místech pod širým nebem a to od 10. do 13. července v amfiteátru v Mikulově, od 22. července do 3. srpna na Biskupském dvoře Moravského zemského muzea v Brně a od 6. do 8. Srpna na nádvoří zámku ve Slavkově u Brna. Na diváky čekají jak představení z produkce Divadla Bolka Poívky, tak i Studia DVA, Divadla na Fidlovačce a dalších souborů.

Divadelní společnost Indogo Company na mělnickém zámku odehraje čtyři představení. Jedním z nich je komedie Oscara Wilda Jak je důležité býti (s)Filipem. Foto: Petr Chodura

Divadlo na mělnickém zámku

Toto místo nad soutokem Vltavy a Labe se přímo nabízí pro výlet za divadlem. Historické město kousek od Prahy, okolo pěkná příroda a mělnická vína také nejsou k zahození. A když se na Mělník vydáte v období od 12. do 19. července, můžete si rovnou zajít na Letní scénu Zámek Mělník, kterou provozuje pražské Divadlo Na Maninách. V prvních dnech tohoto divadelního setkání se můžete těšit na představení Divadelní společnosti Indigo Company, která na zámek přiveze velice oblíbenou komedii Oscara Wilda s názvem Jak je důležité býti (s)Filipem, nebo situační vztahovou komedii Dokonalá svatba. Divadlo s živou hudbou pak propojuje životopisná tragikomedii o slavné operní pěvkyni Emě Destinové Commedia Finita. V druhé polovině mělnické divadelní slavnosti na vás čekají představení nejen z produkce Divadla Na Maninách. Na programu je detektivní komedie Hra se smrtí nebo třeba intimní drama o nerovném milostném vztahu hraběcí dcery s komorníkem Slečna Julie.

Až do tramtárie

Až do „tramtárie“ za divadlem jezdit nemusíte. Stačí do Olomouce, kde Divadlo Tramtarie pořádá už čtvrtý ročník open air festivalu Olomoucké shakespearovské léto. Tato divadelní sešlost toho ovšem se Shakespearem moc společného nemá. Snad jen již tradiční festivalové představení Kabaret nahatý Shakespeare, který slibuje opravdu nevšední zážitek v podobě pěti nejslavnějších tragedií Williama Shakespeara v jedné divadelní komedii. V duchu komedií se festival ponese obecně a vy tak můžete navštívit „amorální“ černou komedii Děkujeme, že zde kouříte!, letní komedie Po stopách něžného muže a Druhý život Veroniky či provokativní komedii Sex zadarmo nedostaneš. A pokud budete mít náladu spíše na milostné drama, shlédněte strhující příběh Anny Kareniny. Na programu jsou i hudební koncerty a dvě pohádková odpoledne. Festival se uskuteční ve dnech 8. – 18. srpna na parkánu Uměleckého centra Univerzity Palackého.

Na divadlo do lesa

Velice osobitou scénou je i lesní divadlo v Řevnicích, které se rozprostírá v lese nad centrem Řevnic a přichází se k němu po lesní turistické stezce. Divadlo pojme až 600 diváků a přesto bývá každý rok beznadějně vyprodané. Letos tady ve dnech 28. až 30. srpna odehraje tři představení vynikající soubor Dejvického divadla. Na Lesní festival divadla 2019 přivezou Shakespearovu Zimní pohádku a inscenaci Petra Zelenky s názvem Elegance molekuly. Lesní divadlo je jeden z dalších unikátů, který rozhodně stojí za to.

V provozu jsou i některá kamenná divadla, která vám poskytnou útočiště během případných deštivých letních dní. V Praze přes prázdniny částečně hraje například Divadlo v Celetné či Divadlo Radka Brzobohatého. Ale přece jen, je léto a dlouhé teplé noci přímo vybízejí k venkovním dýchánkům, nejen těm divadelním. DOTU vám přeje šťastnou volbu i cestu za zážitky.