Hlavní menu

Užitečné

Rubriky magazínu

Hospodská tragikomedie i drama ve výtahu: Devátý ročník festivalu studentských divadel míří do Celetné

4 minuty

Zajímá vás, jaké divadlo baví mladé a o čem hraje generace nastupujících divadelníků? Odpovědi naleznete v Divadle v Celetné. Ve dnech 27. -29. října se totiž právě tady uskuteční festival studentských divadel, který zaštiťuje umělecká skupina OLDstars.

OLDstars sice sdružuje studenty, ale na divadelních prknech se nejedná o žádné nováčky. Tato skupina vznikla již před sedmnácti lety a na svém kontě má přes dvě stě inscenací. Mnozí z těch, kteří v OLDstars působili, jsou dnes členy nejen pražských profesionálních divadel.

Docentka historie, atentátnice a vojínka

Jedním z taháků festivalu je česká premiéra hry italského autora Stefana Massiniho s názvem Věřím a nenávidím. Jedná se monodrama, které vypráví příběh tří naprosto odlišných žen, které svede dohromady jedna tragická náhoda. Židovka Eden je liberálně smýšlející docentka historie, Širín se chystá na dráhu sebevražedné atentátnice a Mína slouží jako americká vojínka v Tel Avivu. Jak se dívají na svět, zda mají něco společného a jaké jsou jejich osudy uvidíte v české premiéře. Všechny tři ženy ztvární herečka Klára Cibulová.

Tragikomedie Portugálie je situována do prostředí maďarské venkovské hospody. (Zdroj fotografie: OLDstars)

Když do hospody, tak do Maďarska

“Vybíráme tituly, aby se divák nejenom bavil, ale aby v hledišti přemýšlel, co vidí. O tom, že autoři píší o lidských životech a o věcech, co se nás skutečně dotýkají.”

Dalším titulem, na který byste měli zaměřit pozornost, je tragikomedie Portugálie. Hra maďarského autora Zoltána Egressyho diváky zavádí do prostředí maďarské hospody ve fiktivní vesnici Irgácsi. Za hospodskými řečmi je zde však ukryto pro člověka velmi zásadní téma svobody, životní rutiny a touhy po změně. Může člověk začít nový a lepší život? Autenticitu hře dodává i to, že herci se během zkoušení vydali až do Maďarska a na tamějším venkově vyhledali podobnou vesnici, aby poznali náturu lidí a vcítili se lépe do postav, které ve hře vystupují. To, že se diváci sice zasmějí, ale příběh má i hlubší dopad zdůrazňuje marketingová manažerka OLDstars Klára Vaňkátová. „Je to odlehčená věc, ale zároveň hra o přemýšlení. A na tom také staví OLDstars svůj repertoár. Hrajeme inscenace od klasických autorů, jako Shakespeare a Molière, až po coolness dramata. Ale vybíráme tituly, aby se divák nejenom bavil, ale aby v hledišti trochu i přemýšlel, co vidí. O tom, že autoři píší o lidských životech a o věcech, co se nás skutečně dotýkají.“

Uvězněni ve výtahu

“Herci okolo sebe nemají žádné stěny, ale dovedou zahrát, že tam ty stěny opravdu jsou, že mají klaustrofobické pocity a co všechno se v nich odehrává a jak se cítí.”

Opravdové drama nabídne inscenace Elevátor. Ta nás přenese do opuštěné budovy na kraji města, do výtahu. Zde zůstávají dlouhé týdny nešťastnou náhodou uvězněni dva mladí lidé. „Příběh je vyprávěn na základě skutečné události z roku 2002, kdy dva teenageři opravdu takto uvízli ve výtahu. Tam se odehrává celá hra. V naší inscenaci výtah na scéně postavený není a v tom je to ještě více zajímavé. Herci okolo sebe nemají žádné stěny, ale dovedou zahrát, že tam ty stěny opravdu jsou, že mají klaustrofobické pocity a co všechno se v nich odehrává a jak se cítí.“ Hra mladého a talentovaného rumunského dramatika a herce Gahriela Pintileia získala mnohá uznání nejen v autorově rodné zemi, ale i v zahraničí. V Rumunsku bylo nedávno do kin uvedeno i její filmové zpracování.

Komorní drama Cesta dlouhým dnem do noci amerického spisovatele Eugena O´Neila se odehrává během jednoho dlouhého dne.

Program festivalu je však mnohem pestřejší a během tří dnů představí dohromady šestnáct různých titulů. Mezi nimi jsou i klasická dramata jako Cesta dlouhým dnem do noci od amerického spisovatele Eugena O´Neila či Motýli od Leonarda Gershe.

Festival se v Divadle v Celetné koná již po deváté a kromě inscenací souboru OLDstars nabídne i představení dalších studentských uskupení. „Počet hostů se rozrůstá. Letos se můžete těšit na šest hostujících souborů z Prahy a Litoměřic. Jedná se o studentská divadla, například o soubory při základních uměleckých školách a podobně,“ upřesňuje Klára Vaňkátová.