Hlavní menu

Užitečné

Rubriky magazínu

Dárky na poslední chvíli? Kupte lístky do divadla

6 minut

Nemáte rádi předvánoční spěch a plná obchodní centra a přesto chcete koupit blízkým pěkný dárek? Lístek do divadla by mohl být tou pravou volbou. DOTU pro vás připravilo několik tipů na kvalitní a zatím nevyprodaná představení, u kterých určitě nebudete litovat.

Lístek do divadla je vlastně ideální dárek. A to hned z několika důvodů. Zaprvé je to zážitek a ty po měsíci nevyhodíte do koše. Za druhé se vám nemůže stát, že ho obdarovaný znuděně položí na poličku a bude přemýšlet, jak by se ho šetrně a ekologicky zbavil. Zatřetí  se vám rozhodně nepřihodí, že koupíte špatnou velikost a za čtvrté lístky do divadla můžete koupit online z pohodlí vaší pohovky a usrkávat u toho domácí svařák a ujídat vanilkové rohlíčky. Představení, kterými můžete své blízké potěšit je samozřejmě nespočet, vybrali jsme vám pro inspiraci pár zajímavých, neotřelých a hlavně nevyprodaných kusů.

Martin Pechlát jako Herec v monodramatu Zjevení Pudla. Foto: Tomáš Hejzlar

Pudl v pánské šatně

Začneme komorně. A to přímo v pánské šatně divadla Komedie, kde probíhá celé představení s názvem Zjevení pudla. Děj hry nás přivádí do herecké šatny, kde se nachází představitel Fausta po nepovedeném představení.  Zjevení pudla je monodramatem, které bylo napsáno Martinu Pechlátovi jak se říká „na tělo“ a za roli Herce získal letos nominaci na cenu Thálie v kategorii Alternativní a loutkové divadlo. Máte-li rádi Martina Pechláta a láká vás velmi intimní zážitek s jen pár dalšími diváky přímo v pánské herecké šatně, neváhejte a jděte najít své vlastní jádro pudla. Na únorové představení stále seženete lístky.

Dejte si Sólo

U divadla jednoho herce zůstaneme, ale z komorního prostředí pánské šatny se přesuneme na velké jeviště Švandova divadla. Sólo je mistrovský kousek Radima Vizváryho, který v současnosti patří opravdu na špičku pomyslného vánočního stromečku v oboru mimického divadla. Během představení vás Vizváry provede světem pantomimy od té klasické až po současnou. Za tuto inscenaci také v roce 2016 obdržel cenu Thálie. Možná si říkáte, že pantomima či nonverbální divadlo není pro vás, ale věřte, že je to právě naopak. Běžte zbořit své předsudky a nadchnout se pro tento žánr do Švandova divadla na Smíchově. Sólo je na programu v druhé polovině února a lístky stále ještě jsou.

Vzhůru do šapitó!

Nový cirkus zaručuje zábavu pro všechny věkové generace. A tady se nabízí příležitost vidět ty nejlepší v oboru. Už teď můžete koupit lísky na představení Totem světoznámého novo cirkusového uskupení Cirque du Soleil. Českou republiku navštívil Cirque du Soleil už několikrát, ale příští rok poprvé rozbije na Letné svoje šapitó, do kterého se vejde až 2500 diváků, „utáboří“ se v Praze od 17. července až do 2. srpna a téměř každý den odehraje svojí velkolepou show. Věřte, že to bude jedno z těch představení, u kterých žasnete, co všechno trénované lidské tělo dokáže udělat.

Zahrajte si městečko Palermo

Tak tahle „specialitka“ není pro každého, ale je dost možné, že máte v okolí někoho, koho naopak naprosto nadchne. Představení Městečko Palermo usíná uvádí Divadlo NoD, ale rozhodně se nejedná o klasické divadlo. Naopak, Městečko Palermo je představením participačním. To znamená, že nebudete pasivně sledovat herce na jevišti, ale sami příběh doslova vytvářet. Konkrétně se stanete jedním z 55 obyvatel městečka a celý příběh si prožijete právě za vaší postavu. Každá postava je jedinečná, má svůj příběh i vlastnosti a může zásadním způsobem ovlivnit události, které se v městečku odehrávají. Této hry se můžete zúčastnit pouze jako aktivní hráč, nelze se přijít jen dívat. Chcete zažít městečko Palermo na vlastní kůži? Divadlo NoD má na leden a únor na programu tři reprízy.

Prodlužte někomu život

Říká se, že smích prodlužuje život a tak v našem výběru rozhodně nesmí chybět dobrá komedie. Co si budeme povídat, opravdu zdařilých komedií, které nejsou prošpikované lacinými vtipy, zas tolik není. Jednou ze světlých výjimek je ale rozhodně inscenace Hra, která se zvrtla, jež uvádí Divadlo bez Zábradlí. Přemítáte, co se může „zvrtnout“? Prozradíme vám jen, že jde o divadlo na divadle a celý soubor má co dělat, aby hru vůbec dohrál do konce.  Tato bravurní komedie je již třetím rokem absolutním trhákem londýnského West Endu. Smát se budete od začátku až do konce, to je zaručené. Možná už neseženete lístky na leden, ale na únor či březen rozhodně místa volná jsou.

Vzpomínáte rádi na devadesátky? Pak si nenechte ujít představení Pusťte Donnu k maturitě, kde se hrdinové devadesátkového seriálu Beverly Hills 90210 dostanou do Čech. Foto: archiv Divadla pod Palmovkou

Bezruký Frantík, ale i Beverly Hills 902 10

U komedií ještě zůstaneme, jen se posuneme směrem k černému humoru. Bezruký Frantík je příběhem tělesně postiženého tvrdohlavého kluka, který se snaží uprchnout svému životnímu osudu a snaží se vybojovat si své místo ve společnosti. Hra je inspirována skutečným životním příběhem Františka Filipa. Podtitul inscenace zní Groteska o klukovi, který nemohl obejmout svou milou a to, myslíme, dobře vystihuje, v jakém duchu se představení ponese. Příběh je nejen silný a závažný, ale i skvěle podaný a především velice dobře zahraný. Nebojte se a běžte se na Bezrukého Frantíka podívat na Palmovku. A protože lístky na Frantíka mizí kvapem, může se stát, že už nebudou, ale ani v tomto případě nevěšte hlavu a sáhněte po některém jiném kusu z dílny Tomáše Dianišky. Ať už vyberete devadesátkové Pusťte Donnu k maturitě, představení ze života Jak sbalit ženu 2:0 či snad totalitní horor o nástrahách skautingu Mlčení bobříků, určitě nebudete litovat.

Pro milovníky Davida Bowieho

Komorní muzikál Lazarus, který uvádí Městská divadla pražská v divadle Komedie napsal David Bowie spolu s dramatikem Endou Walshem a volně navazuje na film Muž, který spadl na Zemi, ve kterém Bowie hraje mimozemšťana Newtona. Jde o inscenaci se skvělou hudbou, vynikající kapelou a přesvědčivými hereckými i pěveckými výkony. Pokud máte rádi Bowieho, je to jasná volba. Pokud ne, radši na Lazara nechoďte.

Lazarus je nejen posledním dílem Davida Bowieho, ale i posledním představením našeho výběru. Je nám jasné, že tento výčet rozhodně není vyčerpávající, ale snažili jsme se vybrat co nejzajímavější kusy, u kterých věříme, že se budou líbit a vězte, že některé z nich se objeví i pod těmi našimi vánočními stromky. Nechť jsou vám inspirací.